UA-54830864-1

Ana Sayfa  |  Biz Kimiz  |  Reklam  |  Yayın Akışı  |  Üye Giriş / Kayıt  |  İletişim  

Ana Sayfa  /  HABERLER  /  26. Milli ve Yerli Esnaf Buluşması Beyoğlu’nda gerçekleşti
  • Facebook da Paylaş
26. Milli ve Yerli Esnaf Buluşması Beyoğlu’nda gerçekleşti
  • 28-07-2018
  • 0 yorum
  • 1223 okunma
26. Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşması Beyoğlu Belediyesi’nin ev sahipliğinde Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ve THY Teknik A.Ş. Genel Müdür Danışmanı Halil Tokel’in katılımıyla gerçekleşti.

Esnaf Bülteni Dergisi ve Yeniden İnşa Derneği’nin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları”nın bu ayki durağı Beyoğlu oldu.  26.  Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşmaları’nın onur konuğu olarak katılan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ve THY Teknik A.Ş. Genel Müdür Danışmanı Halil Tokel önemli açıklamalar yaptı.

Esnaf Bülteni Dergisi ve Yeniden İnşa Derneği’nin her ay gerçekleştirdiği “Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları”nın bu ayki durağı Beyoğlu oldu.  26.  Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları’nın onur konuğu olarak katılan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ve THY Teknik A.Ş. Genel Müdür Danışmanı Halil Tokel önemli açıklamalar yaptı.

Esnaf Bülteni Dergisi ve Yeniden İnşa Derneği’nin geleneksel hale getirdiği “Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları”nın 26.’sı, 6 Temmuz Cuma günü, Pera’daki Radisson Blu Hotel’de gerçekleştirildi. Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları’nın onur konukları ise Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ve THY Teknik A.Ş. Genel Müdür Danışmanı Halil Tokel oldu. Toplantıya katılan davetlilerin kendilerini tanıtmasının ardından açılış konuşmasını Esnaf Bülteni Dergisi Yayın Kurulu Başkanı ve Yeniden İnşa Derneği Başkanı Eşref Küçükateş yaptı. Esnaf Bülteni Dergisi’ni 2009 yılından bu yana çıkardıklarını belirten Eşref Küçükateş, “Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları Toplantıları’nın nasıl başladığını şöyle anlattı: “1 Kasım 2015 seçimlerinden bir hafta önce, Yedikule mitinginde Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan,  ‘Milletvekilleri milli ve yerli olmalı’ demişti. Biz bu cümleyi kaptık, dedik ki;  sadece milletvekilleri değil, esnaf da yerli ve milli olmalı, doktor da yerli ve milli olmalı, muhasebeci de yerli ve milli olmalı, her sektör yerli ve milli olmalı. Esnaf kelimesi, Arapça’da,  sınıflar demek. Burada her sınıfı temsil eden insanlar var. Bu toplantıları, her sınıfı bir araya getirerek, birbiriyle tanışmasını sağlayacak şekilde her ay yapmaya başladık. Bu akşam 26.’sını yapıyoruz. Bizi 26’ıncı toplantımızda misafir eden ve ilçesinde bağrına basan, Beyoğlu Belediye Başkanı Sayın Ahmet Misbah Demircan’a şükranlarımı sunuyorum. Yine bir diğer konuğumuz THY Teknik A.Ş. Genel Müdür Danışmanı Halil Tokel’e de teşekkür ediyorum.”

MİLLETİMİZDEN YANA TARAFIZ

Yayınlarındaki yerli ve milli hassasiyetlerinin altını da içen Eşref Küçükateş; “Biz ülkemizden, insanımızdan, milletimizden dinimizden yana tarafız, insana faydalı olandan yanayız. İnsana ve ülkeye fayda getirecek herşeyin tarafındayız. Bu yüzden de kendimizi taraflı diye de ilan ettik. Bu çatı altında çok verimli, çok güzel çalışmalar oluyor. Yeni bir şirket oluşumumuz var, gerçekten çok büyük bir gelişme var. Kısaca şöyle söyleyeyim, ‘Ben her ay 1000 lira ödeyebilirim, diyen 15-20 arkadaşımızla başlamak istiyoruz.  Eğer sayı fazla olursa ikinci bir şirket daha kurarız, yani herkese açığız” dedi.  

MİLLİ PROJELERE ENGEL OLANLARA DAVA AÇILACAK

İsrail’in Filistin’de uyguladığı zulmün çok önemli mesajlar verdiğini, dünyanın siyonizmin ticari hegemonyası altında bulunduğunu da belirten Eşref Küçükateş, “Bizim kızıl elmamız siyonizmin elinden bu ticari hegemonyayı almaktır. Bu yolda karınca misali çalışıyoruz ve bu toplantıları yapıyoruz. Bu duyguları taşıyoruz ve bu dava bilincinde olduğumuza inanıyoruz.  Halil Tokel Bey, yerli havacılık sanayinin kurulmasında Nuri Demirağ’ın önüne konulan engellerden size bahsedecektir. Nuri Demirağ’a engel olanlara, yerli ve milli havacılık sanayimize engel olanlara, toplumu bilinçlendirmek adına  temsili de olsa bir davayı inşallah açacağız. Yeni dönemde Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nden büyük ümitlerimiz var. Bürokraside artık ‘bugün git yarın gel’ olmayacak, özel sektör her işini daha hızlı halledecek. Bir ürün yerli olarak üretildiği ve bunu bakanlığa götürdüğü zaman şartnamelere, ‘yüzde yüz yerli terli ürün kullanılmalı’ diye işlenecek. İşlenmezse biz dava açacağız. Biz bu misyonu üstleniyoruz, bunların takipçisi olacağız” diye konuştu.

BAŞKAN DEMİRCAN: TÜRKİYE BÜYÜK ATILIM YAPTI

‘Milli ve yerli’ ifadesiyle bu memleketin varlığına varlık katacak bir hedef tayin etmenin ve bu çerçevede çalışmanın güzel olduğunu vurgulayan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan; “Türkiye son 16 yılda çok önemli yerlere geldi. Yuvacık Barajı konusunda çok enteresan bir örnek var. Geçmişte Yuvacık Barajını 4,5 milyar dolara İngilizlere yaptırılmış. 4,5 milyar dolara yaptırılan barajı, AK Parti iktidarı bugün 45-50 milyon dolara yaptırtıyor, yani yüzde bir parasına yaptırıyor, şöyle bir düşünün arada 100 kat fark var.  Peki, o dönemde ne eksikti? Türkiye’de inşaat teknolojisi bu kadar iyi değildi, yerli değildi, milli değildi.  15 sene evvel evler yapılırken iyi olsun diye İtalyanların seramiklerine bakılıyordu, bugün kimse konuşmuyor. Şimdi o gün ile bugün arasındaki fark şu, Türkiye’de eğer siz bir şey üretmezseniz, ürünü size bin katına da size satarlar. Tabi ki dünyadan alacağımız ihtiyaçlar da var, her şeyi üretemeyiz. Ancak ihtiyaçlarımızı bu memlekette ürettiğimiz sürece, bu memleketin kaynakları burada kalacaktır. Türkiye’nin hedefi bu, varmak istediği menzili bu.  Dolayısıyla Türkiye, kendisini geliştirerek bir yere geldi.  Son 16 yılda yapılan bazı işler eleştiriliyor,  ‘yol yapıldı, inşaat yapıldı’ deniliyor. Ancak altyapı yapmadan, yol ve inşaat yapılmadan da sanayi ve teknoloji gelişmiyor ki! Ürettiğiniz malı bir yerden başka bir yere taşıyacaksanız, yol yapmak zorundasınız” dedi.

CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEMİ KALKINMAYI HIZLANDIRACAK

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin Türkiye’nin kalkınmasını hızlandıracağını da belirten Ahmet Misbah Demircan;  “Şimdi Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni anlamaya çalışıyorlar, ‘ne değişecek’ diye. Eski sistemde, Bakanlar Kurulu’nun tamamı AK Partili olsa bile , her bakanlığın  kendi içerisinde imza süreçlerini tamamlaması ve  Bakanlar Kurulu’nun kararını alması bazen bir haftayı bulabiliyordu. Mesela bir örnek vereyim, 15 Temmuz hain darbe girişimi olduğunda,  bununla ilgili karar almak 4 gün sürmüş. Hızlı iletişim dönemindeyiz, mobil çağdayız. İnsanlar buradan dijital üzerinden sipariş veriyor, oradan kargo tak diye bunu sana getiriyor, bankaya eft talimatlarını hızlı yapıyorsunuz. Eski sistemde, herşeyin elektronik olduğu bir çağda, idareyi kağnı arabası gibi yürütüyorsunuz ve ister istemez meseleleri takip edemiyorsunuz. İşte Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ekonomiye getireceği en büyük fayda, kararların hızlı alınabilme sürecidir” şeklinde konuştu.

TÜRKİYE MERKEZİ BİR KONUMDA

Türkiye’nin dünya ticaretinde bulunduğu stratejik konuma da dikkat çeken  Ahmet Misbah Demircan şöyle konuştu: “Sanayi 4.0 döneminde mallar her yerde çok rahat üretiliyor. Dünyanın her tarafında dijital ticaretin hacmi büyüyor, çünkü elindeki küçük bir ürünü bile buradan pazarlayabilecek hale geliyorsunuz. Demek ki kargoculuk, lojistik, denizyolu, karayolu ve havayolu taşımacılığının öneminin daha da arttığı bir dönemdeyiz. Çin’den çıkan demiryolunun 16 günde Londra’ya gittiği, ama gemiyle 62 günde gidebildiği bir dünyadayız.  Demek ki İstanbul bir merkez ve buradaki havalimanından, denizyolundan,  karayolundan, demiryolundan dağılımı yapmak çok önemli. Şebekelerin hızlı olduğu bir dünyanın merkezinde olmak,  güçlü olmak çok önemli.  Bu çerçevede baktığımızda, idaresini yenilemiş, sanayisini ticaretini büyütmüş ve gelecek hedeflere gidebilecek bir Türkiye var.”

MİLLİ HAVACILIK TARİHİ SUNUMU

Türkiye’de Yerli ve Milli Havacılık Sanayi’nin gelişimi konusunda ayrıntılı bir sunum yapan THY Teknik A.Ş. Genel Müdür Danışmanı Halil Tokel konuşmasına şu gözlemini aktararak başladı:  “Üniversitede bulundum, devlette bulundum, özel sektörde bulundum, şunu gördüm, Türkiye istemesi halinde, talep etmesi halinde toplum olarak yapamayacağı hiçbirşey yok. Bakın bir ön sonucu sizinle paylaşıyorum, bu toplum çok değişik bir toplum, özellikleri olan bir toplum, sıradışı bir toplum,  cesaret yönü güçlü bir toplum. Hakikaten öyle. Havacılık ve savunma sanayi ise cesaret isteyen bir alan. Özellikle de bizim toplumumuzdaki böyle bir meziyetten dolayı dünyada öncülük rolünü üstlendiğimizi de göreceksiniz.”

BİRLİKTE RAHMET VAR

İslam ülkelerinin bir araya gelmesinin gelecekte nasıl bir küresel güç oluşturacağı hakkında yapılan bilimsel araştırmaları da paylaşan Halil Tokel şunları söyledi: “İki tane önemli araştırma var. ABD’nin PWC diye bir değerlendirme kuruluşu var. Bunlar küresel değerlendirme şirketleri. 2050 yılında Hristiyan nüfus ile Müslüman nüfus sayısı birbirine yaklaşıyor, 2070’de kesişiyor, 2070’den sonra dünyanın en çok nüfusa sahip dini olan dini İslam oluyor. İkinci araştırma, 2050 yılında, dünyanın ilk 50 ekonomisi hangi ülkeler olacak? 50 ülkenin içinde birinci olarak Çin çıkıyor, 58 trilyon dolar gayrisafi milli hâsılası var. İkinci Hindistan,  44 trilyon dolar gayrisafi milli hâsılası var.  Üçüncü sırada ABD, 34 trilyon dolar gayrisafi milli hâsılası var. Dördüncü sırada Endonezya,  10,5 trilyon dolar gayrisafi milli hâsılası var. Türkiye ise 5,1 trilyon dolar gayrisafi milli hâsıla ile onbirinci sırada. D-8 ülkelerinin hepsi ilk 24’e giriyor. Ayrıca, beraber olduklarını varsayarak bir hesap yapıyoruz, 38,3 trilyon dolar gayrisafi milli hâsıla ediyor. Bakınız, D-8 olarak dünyanın üçüncü büyük ekonomisi olma imkânı bizde var. Yapacağımız sadece, D-8 ülkelerini bir araya getirmek. Peki ne gerekiyor?  Ortak para birimi, ortak Nato, dışişlerinde ortak bir platform. İstatistikler diyor ki, Ey İslam dünyası sadece 8’iniz bile bir araya gelseniz, 2050 yılında ABD’nin önünde dünyanın 3’üncü büyük ekonomisi oluyorsunuz. Peki, 63 tane İslam ülkesi bir araya gelince ne oluyor? Dünyanın birinci ekonomisi oluyor, Çin ikinci sıraya düşüyor.  Bu araştırmaları biz yapmadık ABD’liler yapıyor. Ortadoğunun neden bölük pörçük olduğunu şimdi anlıyor musunuz?”

OSMANLIDA HAVACILIK SANAYİ GİRİŞİMLERİ

Havacılık sanayine yönelik girişimlerin Osmanlı döneminde başladığını belirten THY Teknik A.Ş. Genel Müdür Danışmanı Halil Tokel; “Türk Hava Kuvvetleri 1911’de kuruldu, o tarihte daha Almanya’nın hava kuvvetleri kurulmamış, İngiltere’nin hava kuvvetleri kurulmamış. 1912 yılında Ermeni asıllı bir Osmanlı vatandaşı İstanbul’da uçak fabrikası kurmak için başvuruyor, bürokrasi reddediyor. 1912 yılında uçak motoru yapmak üzere bir Macar, İstanbul’da başvuruyor projesini kaybediyorlar. 1913 yılında güdümlü balonla ilk resmi uçuş yapılıyor, İstanbul’da 250 metrede uçuş yapılıyor. Hayri ve Rıza beyler 1914 yılında bir uçak imalatı projesi gündeme getiriyorlar, projeden haber alınamıyor, yani bürokrasi o zamanda bürokrasi! Yani ne demek istiyorum, yıkılmakta olan bir Osmanlı var ve o anda yeni gelişen bir ileri teknoloji var, Osmanlı bigane kalmamış. Osmanlı havacılık sanayinin içindeydi” dedi.

CUMHURİYET’İN İLK UÇAK FABRİKASI

Osmanlı dönemindeki çalışmaların Cumhuriyet dönemine intikal ettiğini de sözlerine ekleyen Halil Tokel; “1920’li yıllar enteresandır. Ekonomideki bütün zorluklara rağmen Türk Hava Kurumu kuruluyor, 1926’da TOMTAŞ diye bir uçak fabrikası kuruluyor. Uçak yapacak, otomobil yapacak ve motor yapacak. Almanlarla ortak kuruluyor ama 1929’da mali konular sebebiyle devrediliyor. Cumhuriyetin ilk döneminde Türkiye’de 400’e yakın uçak ya monte edilmiştir veya özgün olarak yapılmıştır. Yani,  Kayseri’deki TOMTAŞ’ta 1929’a kadar uçak üretildi.  Onları basit uçak olarak görmeyin, o zamanın en iyi teknoljisi neyse hepsi Kayseri’de yapıldı.  Demek ki Türkiye’de bir uçak sanayi varmış. İkinci dünya harbi başlarken, Türkiye’nin kendisine has bir uçak sanayi vardı. 1954 yılında Kayseri’deki fabrika uçak bakım ikmal merkezine dönüşüyor, makine kimyaya devrediliyor, onlar da üretimi durduruyorlar” bilgisini verdi.

VECİHİ HÜRKUŞ’UN ÇALIŞMALARI

Vecihi Hürkuş’un yaptığı uçak sanayi çalışmaları hakkında da bilgi veren THY Teknik A.Ş. Genel Müdür Danışmanı Halil Tokel şunları söyledi: “1920’li yılların bir başka uçak üreticisi Vecihi Hürkuş’tur. Vecihi Hürkuş hem pilot hem mühendislik yönü var. Askeriyeden ayrıldıktan sonra Kadıköy’de bir hangarda uçak yapıyor. Rahmetli Nuri Demirağ için de uçak yapıyor. Devlet, Vecihi Hürkuş’a sertifika vermiyor, o da sertifikayı gidiyor Çekoslovakya’dan alıyor, hatta Çekoslovakya öyle bir sertifika töreni yapıyor ki ‘Kahraman Türk’ diye lanse ediyorlar Vecihi Hürkuş’u. Ancak kendi ülkesinde böyle bir iltifata mazhar olamıyor. Maalesef bunlar bizim gerçeklerimiz.”

NURİ DEMİRAĞ NASIL ENGELLENDİ?

Nuri Demirağ’ın havacılık sanayinin kurulması konusundaki çalışmaları da aktaran Halil Tokel; “Rahmetli Nuri Demirağ da havacılığın öncülerindendir. Cumhuriyetten sonra demiryolu müteahhitliği yapıyor, 1000 kilometre demiryolu yapıyor. Nuri Demirağ milli bir sanayicidir. Bakın çarpıcı bir örnek vereyim, Boeing 1938 yılında 6 kişilik yolcu uçağı yapıyor, Nuri Demirağ’ın fabrikasında yapılan uçağın teknolojisi ondan daha ileri seviyede. ABD hükümeti Boeing’i destekledi ve bugün Boeing, yaklaşık 100 milyar dolar yıllık cirosu olan bir şirket. Oysa ki, 1938 yılında Nuri Demirağ onlardan daha iyi uçak yapmıştı, aynı desteği devlet verseydi uçak sanayimiz ne durumda olurdu! Bugün senede en az 50 milyar dolarlık üretim yapan bir uçak şirketimiz olsa kötü mü olurdu! Peki, bunun sorumlusu kim! Eşref Küçükateş Başkanım, ‘bunların sorumlularını mahkemeye vereceğiz’ diyor, verin başkanım. Yahu siz bu ülkeye düşman mıydınız?  Nuri Demirağ sizden bir kuruş para istemedi. Kim yaptı? İnönü yaptı, siyasiler yaptı, dışarıya bağımlı olan bürokratlar yaptı. Rahmetlinin ürettiği uçağı almadılar.  İspanya, İran, Irak, Mısır uçak almak istedi. Bu seferde dışarıya da sattırmamak için bir gecede kanun çıkartıp izin vermediler. Bunu bu toplumun bilmesi gerekmiyor mu? Türk toplumun mühendisleri, özellikle uçak mühendisleri Nuri Demirağ’ı çok iyi bilmeliler. Onu rol model almalılar. Onun yerli ve milli sanayi anlayışıyla hareket etmeliler” dedi.

28 ŞUBAT DARBESİNİN BİLİNMEYEN BİR ZARARI

Rahmetli Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın, başbakanlığı döneminde yolcu uçağı üretimi için çalışma yapıldığını ancak 28 Şubat Darbesi’nin bu projeye de engel olduğunu da aktaran Halil Tokel şöyle konuştu: “O dönemde THY 54 adet uçak alacaktı. ABD’li firma(MD 90 )  ile anlaşmıştık, uçakları Türkiye’de üretecektik. Firma ABD’deki fabrikasını taşıyıp Türkiye’de üretim yapmayı, yani ortak üretim yapmayı teklif etmişti,  yapacaktık.  28 Şubat Darbesiyle, Refahyol hükümeti devrilince proje rafa kalktı. Bu da 28 Şubat’ın bilinmeyen en büyük sanayi zararlarındandır. Peki o fabrika nereye gitti? Çin’e gitti. Çin’de bu sayede yolcu uçağı nasıl yapılır onu öğrendi.”

ERDOĞAN İLE ŞAHA KALKAN MİLLİ SANAYİ

Milli havacılık sanayinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bugün yeni bir dönem başlattığına da dikkat çeken Halil Tokel; “Sayın Cumhurbaşkanımız, savaş uçağımızı, tankımızı kendimiz yapacağız diyor. Bu çok önemli. Neden önemli? Sistemin bütün unsurları buna göre hareket etmek zorunda. Daha önce bürokrasi bundan kaçmış, artık kaçamazlar.  Şu anda TAİ’ye binlerce mühendis alınıyor, bir uçağı yapmak için 5000  mühendis gerekiyor, tasarım mühendisleri gerekiyor, bunlar yapılıyor” dedi. Yan sanayi konusunda da önemli çalışmaların yapıldığı bilgisini veren Halil Tokel sunumunu şöyle noktaladı: “Türkiye’de savunma ve havacılıkla ilgili şirketlerin bir araya geldiği kümeler oluştu. Başta İstanbul olmak üzere, Ankara, Bursa ve Eskişehir’de 750  tane firma toplandı. Bunların sayısını 5000’e çıkardığımız zaman Türkiye’nin uçak yan sanayi işini çözüyoruz. 2023 yılına kadar hedefimiz bu. Türkiye’nin bu imkânı var. Kendi kendine yetebilen dünyanın sayılı havacılık endüstrilerinden birine sahip olacağız.” Konuşmaların ardından, Esnaf Bülteni Dergisi Yayın Kurulu Başkanı ve Yeniden İnşa Derneği Başkanı Eşref Küçükateş, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’a ve THY Teknik A.Ş. Genel Müdür Danışmanı Halil Tokel’e plaket takdim etti. Program hatim duası ile son buldu.

YİRMİALTINCI “Milli ve Yerli Hayat İnşası Esnaf Buluşmaları”na katılan konuklar;

Ahmet Misbah DEMİRCAN Beyoğlu Belediye Başkanı Halil TOKEL THY Teknik A.Ş. Genel Müdür Danışmanı / Eşref KÜÇÜKATEŞ Milli ve Yerli Hayat İnşası Platformu Başkanı, Esnaf Bülteni Dergisi sahibi ve Yeniden İnşa Derneği Gen. Bşk. / Sunullah DOĞMUŞ THY Teknik A.Ş. İSG uzmanı. / Feyzi BAYRAKDAR Burak Tekstil - EmlakBilhan DUMAN Ziraat Katılım Gaziosmanpaşa Şb. Mdr.Hasan GEDİK Destek Patent A.Ş. / Kadir ÇAKIR SMMM – Kızılay Gazosmanpaşa Şb. Bşk. / Fazıl ÖZEN POLİTEKNİK - POLİPARK / Emrullah ÇINAR Ziraat Bankası Habipler Şube Müdürü. / İbrahim GİRİTLİ Hayat İş Sağlığı Güvenliği Hizmetleri Ltd. Şti. / Hakan ÖZKAN İstanbul Ticaret İl Müdürlüğü / Cengiz SATILMIŞ Hilal Mefruşat / Av. Mehmet Zeki ALAGÖZ Alagöz Hukuk Bürosu / Hüseyin AKARÇEŞME Akarçeşme Kömür / Necat ÇOLAK Necat Asansör - Yön. Kur. Bşk. / Ferda ANKUN MÜSİAD / Ramazan YILMAZÖzel Duygu Hastanesi / Yusuf ERCAN Ercan Kimya Ve Kozmetik Deterjan Üretimi / Yasin ÖZBİLİR Hilal Mefruşat / Nalân ÖZKAN Hera Group / Nazife Ağırbaş KALE Üçsan Makina / Murat SARI Çağın Ofis Mobilyaları / Ömer ÇÖRDÜKÇÜ Bereket Etiket /Etiket ve Kasa Rulo İmalatı / Erdal ERÇIKAN Birpromosyon Kurumsallık Hizmetleri / Yılmaz ÇİÇEK Fatih Çiçek kuruyemiş / Cengiz BİRİM Düşler Sokağı Reklam Organizasyon / İbrahim Halil ÇETİN Ersağ lmt as. Âdemoğlu Çay Ocağı / Şeref KÜÇÜKATEŞ Yeniden İnşa Derneği Yön. Kur. Üye. /Mehmet Hifzullah KESKİN Keskin Dede Lokumları  / Selim ŞAHİN Rehber Hukuk burosu-Avukatlık / Necat ÇOLAK Necat Asansör Ve Emlak İnş.Mustafa KAYIŞOĞLU MTM Medya Takip Merkezi / Zuhal AYANOĞLU İBB Etüd ve Projeler Daire Başkanlığı Müdür Yardımcısı/Ali ÖZTÜRK Alfa Dental / Rukiye ÖZTÜRK Alfa Denta

Etiketler : esnaf buluşması - beyoğlu - -
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Diğer Başlıklar
MAKALELER YAZARLAR
HAVA DURUMU


ISTANBUL

UA-54830864-1